Proč spořit do platiny
Pokud se v investorském i laickém kontextu bavíme o vzácných kovech, snad každému prvně vyvstane na mysli zlato a stříbro. Cenných kovů však existuje výrazně více. Za zmínku stojí, kromě dvou výše zmíněných, třeba i platina a paládium. Tyto bělošedé kovy někteří vizionáři dokonce pasují na investici 21. století, jejíž podkladové aktivum nabízí až několika set procentní růstový potenciál.
Platina byla objevena a její vlastnosti definovány oproti ostatním vzácným kovům poměrně pozdě – až v 18. Století. Platina je odolnější, tvrdší a má vyšší hustotu než zlato a stříbro. Díky svému omezenému výskytu je také vzácnější a tím i dražší.
Ročně se vytěží pouze okolo 200 tun platiny, což je zhruba 7,4% produkce zlata a pouze 0,87% produkce stříbra. Platina se v přírodě vyskytuje prakticky pouze ve formě ryzího kovu, i když téměř vždy jsou v menší míře přítomny i další platinové kovy jako rhodium, palladium nebo iridium. Její zastoupení v zemské kůře je velmi malé, odhaduje se, že její průměrný výskyt činí 0,005–0,01 ppm (mg/kg). Koncentrace v mořské vodě je natolik nízká, že ji nelze současnými analytickými metodami spolehlivě změřit. Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, kde se v některých hlubinných dolech v Jihoafrické republice těží až ve čtyřkilometrové hloubce. Dalšími lokalitami s výskytem platiny je Sibiř a Ural, kde se vzácně nachází platina i ve formě nugetů o váze i několik desítek gramů. Dalších několik nalezišť se nachází v Severní Americe v Kanadě i USA.
Platina je jedním z nejdražších kovů na světě. Díky své vzácnosti a vlastnostem, které nejdou nahradit žádným jiným kovem, cena platiny oproti zlatu a stříbru dosahuje až dvojnásobných hodnot.
Cena platiny se mění spolu s jeho nabídkou a poptávkou. Během období, je cena platiny většinou dvojnásobkem ceny zlata. Vzhledem k tomu že žijeme v obdobích ekonomické nejistoty, cena platiny má tendenci klesat v důsledku snížené poptávky. Cena platiny za posledních 20 let vyrostla ze 400 dolarů na 1400 dolarů za unci. Platina dosáhla vrcholu ceny 2300 dolarů za unci v březnu 2008. Bylo to způsobeno dlouhodobým výpadkem proudu v jihoafrických dolech.
Platina i paládium nachází uplatnění v průmyslu – jedná se o průmyslové kovy. Nacházejí uplatnění v autokatalyzátorech a všeobecně v chemickém průmyslu. Oba tyto kovy jsou nepostradatelným artiklem pro automobilový průmysl, odvětví, které, jak dobře víme, do značné míry ovlivňuje celkovou globální ekonomickou situaci (pokud se nedaří automobilovému průmyslu, nemůže se dařit ekonomice jako celku). Jelikož se díky výraznému zvyšování životní úrovně v řadě lidnatých zemí světa (Čína, Indie ale třeba i Indonésie) prudce zvyšuje také počet automobilů, logicky jde nahoru i spotřeba platiny a paládia. Když k tomu připočteme snahy vyspělých zemí o co nejnižší emise a tudíž co nejefektivnější katalytické technologie – snahy, které se dříve nebo později dostanou i do zemí rozvojových – můžeme dojít pouze k jednomu závěru: poptávka po platině i paládiu nadále poroste.
Platina se chová konzervativněji než paládium. Oba kovy jsou ale poměrně volatilní.