Penzijní fondy v roce 2015 prodělávají
Na finančním trhu dochází stále častěji k umělému oslabování měny. Česká národní banka k udržení kurzu měny na úrovni 27 korun za euro od roku 2013 použila 330 miliard korun, za které nakoupila do svých rezerv eura. Oslabenou českou měnou zaplavila finanční trh a znehodnotila tak úspory obyvatel. Tato politika přinesla mimo jiné i pokles výnosů penzijních fondů. Česká národní banka hodlá tento trend zastávat nejméně do konce roku 2016.
Nízké výnosy penzijních fondů mají za následek propad zájmu Čechů investovat do nich své prostředky. Snížený zájem o spoření v penzijních fondech dokládá i statistika Asociace penzijních společností ČR. Podle jejích údajů spořilo do těchto fondů na konci letošního června o 82 000 klientů méně než na konci loňského roku.
Penzijní fondy a pojišťovny mají kvůli přebytku peněz na trhu problémy, jak zajistit klientům aspoň nějaký výnos. Penzijní fondy letos prodělávají, peníze v nich má přes 300 000 Čechů. Ti letos nejspíše poprvé zažijí ztrátu. Okusí, jaké to je, když stát neručí za to, že neprodělají. Na to u spoření se státní podporou dosud nebyli zvyklí.
Tři měsíce před koncem roku jsou některé penzijní fondy ve ztrátě oproti začátku roku až o šest procent. Týká se to účastnických fondů třetího pilíře (reformované důchodové připojištění), do nichž lidé vstupují od roku 2013. Stát totiž nezaručuje, že se výnos těchto fondů nemůže dostat do minusu.Záporného výsledku dosáhlo od začátku roku do konce září devět fondů z 26, jak vyplývá z webů jednotlivých penzijních společností.
Od začátku existence v roce 2013 nicméně drtivá většina účastnických fondů peníze klientům zhodnotila - v průměru mezi dvěma a sedmi procenty. Dvou až sedmi procentní zhodnocení za tři roky opravdu není příliš vysoké.
Myslete na své stáří a zvažte i jiné způsoby zajištění na stáří.