Londýnský Fix je mrtev! Nahradil jej LBMA Gold Price.
V pátek 20. března 2015 byl úspěšně zaveden nový mechanismus stanovování cen drahých kovů na Londýnské komoditní burze, který nahradil historický London fix. Mnoho investorů tuto skutečnost převážně ani nezaznamenalo, neboť v praxi je to při jejich nákupu nijak neovlivnilo. Přesto je tu ale několik významných změn. Společnost "ICE Benchmark Administration" IBA) poskytuje dražební platformu, metodiku stejně jako celkově nezávislou správu transparentní elektronické aukce. LBMA vlastní IP) autorská práva na novou cenu.
London fix byl nahrazen novým elektronickým mechanismem stanovování ceny. Stanovovat se bude nadále tradičně v pracovních dnech dvakrát denně (v 10:30 a 15:00 GMT) a cena bude vyjádřena v amerických dolarech.
Nový mechanismus LBMA Gold Price je provozován a spravován nezávislým poskytovatelem, za kterého byla vybrána po konzultaci s účastníky trhu organizace ICE Benchmark Administration (IBA). IBA poskytuje aukční platformu, metodiku i celkovou správu a řízení mechanismu LBMA Gold Price. IBA poskytuje elektronické aukce, které by měly zajistit kontrolovatelné a transparentní řešení pro London Bullion Market. Na tvorbě ceny zlata se nově podílí 7 akreditovaných účastníků trhu, kterými jsou tyto instituce: Barclays Bank, Goldman Sachs International, HSBC Bank USA NA, JP Morgan, Societe Generale, Bank of Nova Scotia - ScotiaMocatta a UBS.
Nově zavedený mechanismus, co se týče samotné funkčnosti, není podrobován kritice. To, co je ovšem výrazně kritizováno na novém systému, je fakt, že mezi akreditované účastníky trhu nebyla zařazena žádná čínská banka. Západní banky zkrátka nechtějí ztratit kontrolu nad „fixingem“ a mezi svými partnery nechtějí mít nikoho, kdo by jejich nadvládu jakkoliv omezoval, a už vůbec ne přebíral.
Čína má ambice, aby se tato nejlidnatější země světa stala hlavní zlatou obchodní křižovatkou. Je největším světovým producentem zlata a rovněž jejím největším kupcem. Posiluje svůj význam na trhu. Čínský proces fixace drahých kovů by mohl být zahájen možná již koncem tohoto roku. Shanghai Gold Exchange (SGE) zahájil svoji činnost v loňském roce a uzavírají se zde smlouvy s fyzickým zlatem o váze 1 kg. Nový čínský systém je připraven soupeřit s LBMA Gold price - což je v podstatě lehce upravený London fixing. Čínský systém má širokou regionální podporu, samozřejmě za účasti zahraničních bank, včetně těch západních. Tento čínský systém je určen pro "Členy mezinárodního společenství SGE", a je založen na obchodování fyzického zlata na SGE, samozřejmě prostřednictvím smluv. Konečně je tady systém, kde se obchoduje s reálnými komoditami a nikoliv s fiktivními.
Bude velmi zajímavé sledovat, jak SGE a LBMA budou v nadcházejících letech vzájemně komunikovat. Rostoucí význam SGE znamená, že fyzický trh se zlatem by měl převzít významnější roli na komoditním trhu.
Stále zde uvádíme pouze LBMA Gold Price pro stanovení ceny zlata, ale prakticky stejný systém byl již na konci roku 2014 zaveden i pro stanovení cen dalších drahých kovů - stříbra, platiny a paládia. Kromě LBMA Gold Pricevznikl LBMA Silver Price a LBMA Platinum and Palladium Prices pro stanovení cen stříbra a platiny a paládia. To znamená, že ceny všech čtyř drahých kovů budou na elektronických aukčních platformách, samostatně stanovovat a to se zvýšenou účastí a transparentností. LBMA vlastní práva k duševnímu vlastnictví na všechny čtyři ceny. Toto vlastnictví sjednocuje a koordinuje všechny Londýnské ceny drahých kovů pod jeden subjekt, a zajišťuje kontinuitu cen s původním Londýnským fixingem. Aktuální ceny budou i nadále zveřejňovány na internetových stránkách LBMA a jejich partnerů.